آشپزی 👩🏻‍🍳, تغذیه 🥗

برنج کشت اول بهتره یا کشت دوم؟ کدام سالمتره؟

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم

برنج کشت اول بهتر است یا کشت دوم؟ کدام یک ارگانیک‌تر هست؟

در این مقاله به مقایسه جامع برنج کشت اول و دوم پرداخته‌ایم تا برای خرید برنج، راهنمای مناسبی باشد.

فهرست مطالب

مقایسه برنج کشت اول و دوم

برای مقایسه برنج کشت اول و دوم اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، زمان کاشت برنج است. برنج کشت اول، در فروردین کشت شده و نهایتاً تا آخر مرداد هم برداشت می‌شود.

با توجه به آب‌وهوای مناسب استان‌های شمالی مانند مازندران و گیلان، برنج کاشت اول در هر دو استان کشت می‌شود، اما فقط برخی از کشاورزان هستند که به خاطر دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب اقدام به کشت دوم برنج می‌کنند.

امکان کاشت برنجِ کشت دوم فقط در استان مازندران وجود دارد و به خاطر شرایط آب و هوایی، در استان گیلان کشت دوم انجام نمی‌شود!

برای کشت دوم، پس‌ازاینکه کشت اول برداشت شد، کشاورزان مجدداً زمین را شخم می‌زنند و در ماه مرداد اقدام به کاشت برنج می‌کنند.

نشاهای آماده‌شده در مردادماه کشت می‌شوند و پس از رسیدن محصول، در آبان برنج را برداشت می‌کنند. به این نوع از برنج کشت دوم گفته می‌شود.

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم علاوه بر زمان نشاکاری و زمان برداشت محصول، به میزان آب موردنیاز برنج هم مربوط می‌شود. به دلیل اینکه برنج کشت دوم در مرداد کاشته می‌شود و گرمای هوا بسیار بالا است، برنج کشت دوم بیشتر آبیاری می‌شود. البته عمده آبیاری این کشت، با باران پاییزی و به صورت طبیعی است.

در کشت دوم برنج، زمین از تأثیرات شیمیایی و فیزیکی کشت اول برنج خود را بهبود بخشیده و به دلیل تأمین مواد غذایی بیشتر برای گیاه، کیفیت برنج نیز بهبود می‌یابد.

به دلیل بهبود شرایط زمین و اقلیم مناسب، برنج کشت دوم کیفیت بهتری نسبت به کشت اول دارد. همچنین، به دلیل کاهش آلودگی به بیماری‌ها و آفات، برنج کشت دوم سالم‌تر است.

به‌طورکلی، عوامل متعددی در تفاوت برنج کشت اول و دوم تأثیرگذارند که شرایط زمین و زمان کشت از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

چرا کشت دوم برنج بهتر است؟

پس از مقایسه برنج کشت اول و دوم، حالا باید متوجه شده باشید که برنج کشت اول بهتر است یا کشت دوم؟ اما برای یافتن پاسخ دقیق‌تر می‌توانید در ادامه با ما همراه باشید.

برنج کشت اول شمال دارای کیفیت بسیار بالایی است و ازلحاظ عطر و پخت بی‌نظیر است و نمی‌توان گفت که برنج کشت اول برنج خوبی نیست، اما گفته می‌شود که برنج کشت دوم به خاطر آبیاری بیشتر دارای عطر و پخت بهتری است.

همچنین زمان سم‌پاشی برنج کشت دوم، اوایل نشاکاری است و همین امر باعث می‌شود تا بین آخرین سم‌پاشی تا برداشت محصول که در آبان ماه است، فاصله زیادی باشد.

بنابراین گفته می‌شود برنج کشت دوم سالم‌تر و نسبت به برنج کشت اول ارگانیک تر است.

حالا برای اینکه به این سؤال پاسخ دهیم که چرا کشت دوم برنج بهتر است، باید این نکته را عنوان کنیم که برنج کشت دوم برای آبیاری هم از آبیاری معمولی و هم از آب باران استفاده می‌کند.

همچنین تابش آفتاب در فصل تابستان باعث می‌شود تا طعم برنج بهتر شود.

آخرین نکته هم که قبلاً به آن اشاره کردیم، استفاده کمتر از سم‌پاشی است که باعث می‌شود برنج‌های کشت دوم سالم‌تر باشند.

برنج کشت اول بخریم یا کشت دوم؟

پس از مقایسه‌ای که بین این دو نوع برنج انجام دادیم، احتمالاً تصمیم‌تان را گرفته‌اید و حالا می‌دانید که چرا کشت دوم برنج بهتر است، اما اگر هنوز این سؤال در ذهنتان باقی‌مانده که برنج کشت اول بخریم یا کشت دوم، باید بدانید که برنج‌های کشت اول هم بسیار باکیفیت و عالی و هم دارای عطروطعم بسیار خوبی هستند، اما برنج‌های کشت دوم علاوه بر اینکه عطروطعم و پخت خوبی دارند، ازنظر سلامت در درجه بالاتری قرار می‌گیرند و کیفیت بهتری دارند.

البته نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برنج‌های کشت دوم قیمت بالاتری نسبت به کشت‌های اول دارند و دلیل آن‌هم این است که ارگانیک تر و سالم‌ترند و از سموم کمتری هنگام کاشت آن‌ها استفاده می‌شود.

همچنین میزان تولید و موجودی برنج کشت دوم برای عرضه در بازار کمتر بوده و این هم دلیل دیگری است که باعث افزایش قیمت برنج کشت دوم می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله با بررسی تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم، همراه شما بودیم و سعی کردیم پاسخ جامعی به سؤال برنج کشت اول بهتر است یا کشت دوم بدهیم.

با توجه به اینکه برنج کشت دوم بهره‌وری بیشتری از باران پاییزی دارد و نسبت به برنج کشت اول، فاصله بین سم‌پاشی تا زمان برداشت آن بیشتر است، بنابراین سالم‌تر بوده و استفاده از آن نسبت به برنج‌های کشت اول بیشتر توصیه می‌شود. همچنین لازم به ذکر هست که قیمت برنج کشت دوم از برنج کشت اول، بیشتر است.

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های کاربردی و مرتبط زیر را نیز پیرامون برنج بخوانید.

همچنین لازم به توضیح است که می‌توانید انواع محصولات سالم و ارگانیک مانند برنج، زعفران، زرشک و… را از فروشگاه باغ ایران تهیه نمایید.

باغ ایران، حامی سلامتی ایرانیان 💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *