راهنمای خرید

انواع انجیر خشک + بهترین انجیر خشک ایران

انواع انجیر خشک چیست

اگر با انواع انجیر خشک آشنا نیستید و نمی‌دانید بهترین انجیر خشک ایران چیست، این مقاله را تا انتها بخوانید چون کامل‌ترین راهنمای شما در این زمینه خواهد بود.

فهرست مطالب

انجیر خشک در ایران، یکی از تنقلات سالم است که علاوه بر نقش تنقلات، به‌عنوان یک داروی گیاهی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. از انجیر خشک می‌توان در درمان بیماری یبوست و برخی از بیماری‌های دیگر استفاده کرد. برای کسب اطلاعات جامع در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله خواص انجیر را در سایت باغ ایران بخوانید.

بهترین انجیر خشک ایران را در نواحی گرم کشور مانند استان فارس و به خصوص شهرستان استهبان می‌توان پیدا کرد. البته لازم به ذکر است که در این نواحی، انجیرهای مخصوص خشک کردن که همان انجیر استهبان است، رشد خوبی دارند. علاوه بر آن، انجیرهای سیاه هم در این مناطق به خوبی رشد می‌کنند.

اگر در مورد بهترین انجیر خشک و انواع انجیر استهبان نیاز به کسب اطلاعات جامعی دارید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به‌صورت کامل شما را با انواع انجیر آشنا کنیم تا بتوانید در خرید انجیر، بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین به بررسی مواردی مانند علت اینکه چرا انجیر استهبان، بهترین انجیر خشک است، خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع انجیر خشک در ایران

انواع انجیر خشک

انجیر خشک ازجمله تنقلاتی است که در سفره‌های آجیل ایرانیان، جایگاه ویژه‌ای دارد. انواع بهترین انجیرهایی در ایران کشت می‌شود شامل موارد زیر است:

  1. انجیر زرد
  2. انجیر گلابی
  3. انجیر سیاه
  4. انجیر زرد سه فصل
  5. انجیر استهبان

انجیر خشک را از هرکدام از انجیرهای فوق‌الذکر، می‌توان تهیه کرد. اما انواع انجیر خشک استهبان، جزء بهترین انجیرهای حال حاضر در ایران است. این نوع انجیر برای خشک کردن، تهیه تنقلات و صادرات مورداستفاده قرار می‌گیرد.

گونه انجیر موجود در شهرستان استهبان در مناطق معتدل رشد بهتری دارد. شاید استان فارس به منطقه گرمسیری معروف باشد، اما آب‌وهوای شهرستان استهبان، هوای تقریباً معتدلی هست و بهترین هوا برای رشد این گونه انجیر است.

انواع انجیر خشک در استهبان دارای گریدهای مختلف است و به ترتیب کیفیت در زیر، آورده شده است:

انجیر صد یک پرک:

این انجیر از مرغوب‌ترین انجیرهای خشک محسوب می‌شود که 10 درصد کل حجم تولید انجیر است.

انجیر صد یک گل و انجیر صد یک غنچه:

این انجیرها از انجیرهای باکیفیت و با طعم بسیار دل‌چسب استهبان هستند که در رتبه 2 و 3 انجیرهای این شهرستان قرار می‌گیرند.

همچنین لازم به ذکر است انجیر صد یک غنچه، اندازه‌ای کوچک‌تری نسبت به صد یک گل دارد.

گرید AAA (انجیر سه آ) یا عالی‌ترین انجیر:

این انجیر بهترین کیفیت را دارد که در آن، قطر دانه‌ها، بالای 23 میلیمتر است. هیچ گونه انجیر قهوه‌ای و یا سیاه در آن وجود نداشته و بیش از 70 درصد آن خندان و دهانه باز و سفید است.

انجیر خشک استهبان با گرید AA:

این انجیر نیز از کیفیتی عالی برخوردار بوده و قطر دانه آن 22.5 تا 23 میلی‌متر است.

انجیر گرید AA در حدود 45 درصد دارای دانه‌های خندان و دهانه باز است. رنگ آن کاملا سفید بوده و حداکثر 4 درصد از آن رنگ تیره دارند.

انجیر گرید A استهبان:

این انجیر کیفیت بسیار خوبی دارد و بین 18 تا 20 و 22 میلی‌متر قطر داشته و رنگ آن، سفید یا زرد است. حداکثر 15 درصد آن، ممکن است رنگ قهوه‌ای داشته باشد.

انجیر استهبان با گرید B:

انجیر گرید B دارای کیفیت خوبی است و حدود 35 درصد آن ممکن است به رنگ قهوه‌ای و تیره باشد.

رنگ معمولی این انجیر، سفید و خاکستری است. اندازه دانه‌های آن بین 14 تا 15 و 15 تا 20 میلی‌متر متغیر است.

اگه محصولات ارگانیک لازم داری، ما امروز کد تخفیف 20 هزار تومانی برای سبدهای بالای 150 هزار تومان گذاشتیم! این فرصت رو از دست نده..

کد تخفیف: topcopon1

سوالی داری هم همین الان بپرس 09021026927 💚

بهترین انجیر خشک در ایران

بهترین انجیر خشک در ایران را باید در مناطق آب و هوایی معتدل جستجو کنید. معمولاً خاک این مناطق، بسیار حاصل خیز است و مواد مغذی آن بالاست.

انواع انجیر استهبان، پس از رسیدن، روی درخت باقی مانده و زمانی که به درجه‌ی قابل قبولی از خشک شدن رسید، چیده می‌شود. این عمل در حفظ کیفیت و رنگ روشن انجیر، بسیار مؤثر است. به همین منظور، همیشه انجیر خشک باکیفیت و مرغوب را متعلق به استهبان می‌دانند.

در استان‌های دیگر مانند استان‌های شمالی کشور، خراسان و لرستان، انجیر را از روی درخت جدا می‌کند و سپس انجیر خشک تهیه می‌کنند. اما انواع انجیر خشک استهبان، روی درخت و در معرض نور آفتاب خشک می‌شود.

انجیر خشک استهبان با گریدهای مختلف، جزء باکیفیت‌ترین انجیر خشک ایران است و آن را به‌عنوان بهترین انجیر خشک در کشور می‌شناسند. سالانه، میزان زیادی از این انجیر در چرخه‌ی صادرات قرار می‌گیرد و به سایر کشورها صادر می‌شود که نشان از کیفیت بالای آن دارد.

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های راهنمای خرید زیر را هم بخوانید تا دقیق‌تر و بهتر بتوانید محصولات مد نظر خود را تهیه کنید.

🔥 فرصت تخفیف رو از دست نده 🔥

20 هزار تومان تخفیف برای سبدهای بالای 150 هزار تومان. کد تخفیف: topcopon1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *