راهنمای خرید

تشخیص برنج اصل از تقلبی (4 روش فوری و کاربردی)

تشخیص برنج اصل از تقلبی

برنج غذای ایرانیان است که سالانه مقدار زیادی از آن خریداری می‌شود. اما آیا به‌عنوان یک مصرف‌کننده، روش‌های تشخیص برنج اصل و تقلبی را می‌دانید و برنج اصل تهیه می‌کنید؟ چون این موضوع برای سلامتی‌تان اهمت دارد.

اگر می‌خواهید با بهترین و سریع‌ترین روش‌های شناسایی برنج تقلبی آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

روش‌های تشخیص برنج اصل از تقلبی

برای تأمین نیاز برنج به دلیل تقاضای بالا، همواره مقدار زیادی برنج از دیگر کشورها و عمدتاً چین وارد ایران می‌شود. دراین‌بین ممکن است برنج‌های تقلبی نیز وجود داشته باشند که معمولاً از پلاستیک و نشاسته ساخته‌شده و با اضافه کردن عطر برنج به آن‌ها کاملاً شبیه به برنج اصل می‌شوند.

به همین دلیل است که تشخیص برنج اصل از تقلبی بسیار مهم هست. استفاده از برنج تقلبی ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های گوارشی و ایجاد مشکلات بسیاری شود، ازاین‌رو در این مقاله برای اینکه بدانید برنج تقلبی را چطور شناسایی کنید، ۴ روش برای تشخیص سریع تقلب در برنج را برایتان آماده کرده‌ایم.

روش اول: قرار دادن برنج در آب

یکی از راه‌های تشخیص برنج تقلبی استفاده از آب است. شما باید مقدار مشخصی از برنج را در یک ظرف آب بریزید.

برنج اصل به خاطر سنگین بودن کف ظرف قرار می‌گیرد، اما اگر برنج به سطح آب آمد به‌احتمال‌زیاد تقلبی است.

همچنین برای تشخیص برنج تقلبی از اصلی می‌توانید چند روز مقداری برنج را در آب خیس کنید، اگر کپک مشاهده کردید، برنج اصل است در غیر این صورت تقلبی بوده و نباید از آن استفاده کنید.

روش دوم: کوبیدن برنج ها در هاون

روش دوم از راه‌های تشخیص برنج اصل از تقلبی، کوبیدن آن در هاون است. برای این کار مقداری برنج را در هاون بریزید و سپس آن را بکوبید.

اگر برنج تقلبی باشد خُرد نخواهد شد و این یکی از راه‌های تشخیص برنج تقلبی پلاستیکی نیز در نظر گرفته می‌شود. معمولاً برنج اصل کاملاً خردشده و حالت پودری به خود می‌گیرد.

روش سوم: سوزاندن برنج

اگر بازهم این سؤال را از خود می‌پرسید که به‌غیراز روش‌های بالا، چگونه برنج اصل را از تقلبی تشخیص دهیم در اینجا قصد داریم یک روش دیگر یعنی سوزاندن برنج را معرفی کنیم.

برای این کار مقداری برنج را روی شعله‌پخش‌کن بریزید و سپس آن را روی شعله مستقیم گاز قرار دهید.

حال باید به سرعتِ سوختنِ برنج‌ها دقت کنید. اگر برنج سریع سوخت و بوی نامطبوعی از آن در فضا پخش شد، روش تشخیص برنج اصل از تقلبی شما نشان می‌دهد که برنج تقلبی است و استفاده از آن ممکن است شما را بیمار کند.

اگر برنج با سرعت کم بسوزد و بوی آن در فضا کمتر باشد، می‌توان تشخیص داد که برنج خوب است.

این روش مانند روش کوبیدن در هاون، برای افرادی مناسب است که قصد دارند سریع از تقلبی و اصل بودن برنج اطلاع پیدا کنند.

روش چهارم: قرار دادن برنج در آفتاب

روش آخر از تشخیص برنج اصل از برنج قاطی استفاده از نور آفتاب است. برای این کار نیاز به یک ظرف درب دار داریم تا مقداری برنج را در آن بریزیم. سپس باید ظرف را چند روز در معرض نور خورشید قرار دهیم.

برنج‌های اصل معمولاً به خاطر وجود برخی از سموم برای پرورش آن‌ها، بعد از چند روز زیر نور خورشید کپک می‌زنند، اما برنج‌های تقلبی بدون سموم بوده و کپک نیز در آن‌ها ایجاد نخواهد شد. این روش هم مانند خیساندن در آب، به زمان بیشتری برای تشخیص برنج اصل از تقلبی نیاز دارد.

سخن پایانی

برای اینکه مطمئن شوید برنجتان اصل است یا تقلبی، می‌توانید از روش‌های تشخیص فوری برنج اصل از تقلبی که در بالا عنوان کردیم استفاده کنید.

همچنین روش بهتر این هست که برنج موردنیاز خود را از یک فروشنده معتبر بخرید، چراکه علاوه بر اصالت برنج، کیفیت برنج هم مهم است. برنج‌های اصل زیادی وجود دارند که خوش پخت نیستند و یا عطر و بوی مناسبی ندارند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین برنج ایرانی را بخوانید تا با انواع برنج ایرانی مرغوب آشنا شوید. چنانچه قصد تهیه برنج سالم و 100% اصل داشتید هم می‌توانید برنج موردنیاز خود را از فروشگاه باغ ایران تهیه نمایید.

ضمنا ازآنجایی‌که زعفران نیز یکی از خوراکی‌های مهم است و زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بخوانید تا با روش‌های تشخیص تقلب در زعفران آشنا شوید.

باغِ ایران، حامی سلامتی ایرانیان 💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *