تغذیه 🥗

18+ خاصیت و فواید زعفران که نمی‌دانید!

خواص زعفران

شاید دقت نکرده باشید ولی اکثر ما ایرانی‌ها داریم اشتباه می‌کنیم که زعفران را فقط به چشم رنگ خوراکی می‌بینیم!

سایت‌ها و رسانه‌های خارجی زعفران را با نام گران‌ترین ادویه جهان معرفی می‌کنند و زعفران برایشان مانند طلا ارزشمند است و در بسیاری از کشورها از این گیاه دارویی برای درمان انواع دردها، داروهای فوق‌العاده‌ای می‌سازند، اما اکثریت ما ایرانیان کماکان در بهترین حالت زعفران را یک رنگ خوراکی می‌دانیم!

اینکه می‌گوییم اکثریت آن را به‌عنوان رنگ خوراکی در پخت‌وپز مصرف می‌کنیم به این دلیل هست که بارها در این زمینه نظرسنجی کردیم و عموما پاسخ همین بوده است!

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران جهانه و زعفرانی را به جهان صادر می‌کند که هر کیلوی آن بالای ده هزار دلار قیمت دارد، اما ما چقدر قدر این محصول ارزشمند را می‌دانیم؟

قیمت زعفران در داخل ایران اصلا و ابدا با قیمت جهانی آن قابل مقایسه نیست و بسیار ارزان‌تر است، اما چقدر قدرش را می‌دانیم؟

ما به‌عنوان رسانه‌ای که در قائنات، پایتخت زعفران جهان، حضور دارد؛ تصمیم گرفتیم برای سلامتی بیشتر هم‌وطنانمان و برای معرفی بیشتر این گیاه دارویی فوق‌العاده ارزشمند و همچنین برای حمایت بیشتر از کشاورزان قائنی که امرار و معاش زندگی‌شان غالبا از طریق کشت زعفران و زرشک تامین می‌شود، به‌صورت تخصصی زعفران را معرفی کنیم تا به جایگاه واقعی خود در میان ما ایرانیا برسد. هرچند که در سطح جهان هم متاسفانه آنچنان که باید، به نام ایران برندسازی و معرفی نشده است.

در این مقاله و مجموعه ویدئوها و پادکست‌هایی که تقدیمتان می‌شود، به معرفی کامل زعفران و خانواده آن، انواع زعفرانی که در بازار وجود دارد، خاصیت های شفابخش زعفران، تشخیص تقلب در زعفران و… خواهیم پرداخت.

از شما  درخواستی که داریم این مقاله را با جان و دل از ابتدا تا انتها بخوانید، چراکه پژوهش‌های علمی نشان داده است زمانی که ما ماهیت و فلسفه کاری که انجام می‌دهیم را می‌دانیم تاثیرگذاری آن چندین برابر می‌شود. قطعا زمانی که خواص زعفران را بشناسید و بدانید چه تاثیری بر سلامتی‌تان دارد، بیشتر از اثرات دارویی آن بهره‌مند خواهید شد.

فهرست مطالب

زعفران چیست؟

زعفران چیست | خواص زعفران چیست

زعفران گران‌بهاترین ادویه جهان است. گیاهی شگفت‌انگیز با رنگی زیبا، طعمی دلپذیر و با عطری سحرانگیز که دارای خواص غذایی، دارویی و درمانی فراوانی هست.

جالب است بدانید که در ایران باستان، آن‌قدر زعفران ارزشمند بود که آن را به‌عنوان هدیه در ردیف جواهرآلات و طلا به بزرگان پیشکش می‌کردند.

زعفران گیاهی از خانواده زنبقیان (Iridaceae) است و با نام علمی Crocus sativus شناخته می‌شود. کروکوس برگرفته از نام منطقه‌ای در شرق مدیترانه است که احتمالا زعفران در زمان‌های بسیار دور آنجا کشت می‌شده است.

عده‌ای دیگر خاستگاه زعفران را ایالت قدیم مادایران می‌دانند.

آنچه مسلم است از گذشته‌های دور در بسیاری از مناطق مرکزی ایران، استان‌های کرمان، اصفهان، فارس و خراسان کشت می‌شده است. اما کشت عمده زعفران از قدیم‌الایام در استان خراسان جنوبی به‌ویژه شهرستان قاینات (پایتخت یاقوت و طلای سرخ جهان) بوده است.

مشخصات گیاه شناسی جنس کروکوس 

کروکوس‌ها گیاهانی هستند دائمی، علفی، زینتی و کوتاه از خانواده زنبقیان و این گیاهان معمولا در اوایل بهار یا پاییز گل می‌دهند.

کروکوس‌ها دارای ساقه زیرزمینی مدور، سخت، گوشت دار و تو پر بوده که از پوسته‌های فیبری قهوه‌ای‌رنگی پوشیده شده‌اند که در اصطلاح  کشاورزان به ساقه‌های زیرزمینی زعفران، پیاز می‌گویند و ازنظر علم گیاه‌شناسی به بنه یا کروم crom معروف است.

انواع گونه‌های زعفران ایران

با مطالعات گیاه شناسان ایران، تاکنون 8 گونه زعفران زینتی و یک گونه زعفران زراعی در ایران به شرح زیر شناسایی گردیده است.

زعفران‌های زینتی

1- زعفران زرد یا آلمه: این‌گونه دارای گل‌های زردرنگ و در آلمه نزدیک پارک جنگلی گلستان مشاهده‌شده است.

2- زعفران بنفش: این‌گونه دارای گل‌های بنفش و سفید در مناطق استپی غرب بجنورد می‌روید.

3- زعفران سفید: رنگ گل‌ها سفید و کلاله‌ها به رنگ زرد، نارنجی و به‌ندرت سفید می‌باشند. این زعفران در شمال گرگان، مرند و ارومیه مشاهده گردیده است.

4- زعفران خزر: این‌گونه از گل‌ها، سفید یا بنفش یاسی است و در چمنزارها و حاشیه جنگل‌های دریای خزر می‌روید.

5- زعفران زیبا: رنگ گل‌ها آبی یاسی و در چمنزارهای ضلع شمالی البرز می‌روید.

6- زعفران زاگرس: رنگ گل‌های این  گونه از سفید تا بنفش سیر و در منطقه زاگرس رویش دارد.

7- زعفران زاگرس کلاله قرمز: با گونه قبلی، فرق آن در کلاله هاست و در منطقه زاگرس  می‌روید.

8- زعفران گیلان: گل‌های  پاییزه   و بنفش در منطقه اسالم به خلخال می‌روید.

مشخصات زعفران مزروعی (Crocus sativus)

زعفران پرورشی و زراعی مانند انواع زعفران زینتی، گیاهی است علفی، دائمی و دارای ساقه‌های زیرزمینی که به پیاز زعفران مشهور است.

پیاز زعفران توپر، گوشتی و دارای پوشش الیافی قهوه‌ای‌رنگ است.

گل زعفران در اوایل فصل پاییز ظاهر می‌شود. پوشش گل، از سه کاسبرگ و سه گلبرگ بنفش‌رنگ تشکیل‌شده است.

گل‌ها دارای سه پرچم و دارای بساک زردرنگ، دارای تخمدان، خامه و کلاله قرمزرنگ سه شاخه است.

شایان‌ذکر است که قسمت مورداستفاده و مرغوب زعفران، همان کلاله قرمزرنگ سه شاخه است.

هنگام برداشت میله خامه همراه کلاله است. هرچند همراه بودن خامه و کلاله از قیمت زعفران می‌کاهد، اما خراسانی‌ها به خاطر اطمینان از اصالت زعفران ترجیح می‌دهند که از زعفران دسته‌ای که خامه‌ها به کلاله‌ها متصل است، استفاده نمایند.

شما می‌توانید برای سفارش آنلاین زعفران اصل قائنات از کشاورز روی یکی از محصولات زیر کلیک کنید و یا به صفحه خرید زعفران مراجعه فرمایید.

اگه زعفران 100% اصل لازم داری، ما از قلب پایتخت زعفران جهان (شهرستان قائنات)، بهترین زعفران رو مستقیما از کشاورز با تضمین کیفیت و گارانتی برات ارسال می‌کنیم.. سوالی داری همین الان بپرس 09021026927 💚

بهترین زعفران ایران کجا کشت و تولید می‌شود؟

پاسخ به این سوال را اکثرا می‌دانید که از نظر عیار زعفران، زعفران شهرستان قائنات دارای بالاترین کیفیت در سطح جهان است.

شهرستان قائنات واقع در استان خراسان جنوبی به‌عنوان پایتخت زعفران جهان شناخته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین زعفران دنیا را بخوانید.

همچنین لازم به توضیح است که انواع زعفران موجود در فروشگاه باغ ایران، مستقیما از شهرستان قائنات تامین و ارسال می‌گردد. درواقع با خرید زعفران از باغ ایران، مستقیما زعفران 100% اصل و ارگانیک را از کشاورزان شهرستان قاینات تهیه می‌کنید.

فصل برداشت گل زعفران چه زمانی است؟

اگر قصد تهیه گل زعفران و یا زعفران تازه را داشته باشید، احتمال این سوال برایتان پیش بیاید که زعفران در چه فصلی برداشت می‌شود.

زعفران در اواسط پاییز از مزارع ارغوانی‌رنگ برداشت می‌شود که جزئیات بیشتر آن را به همراه نحوه برداشت در مقاله فصل برداشت زعفران توضیح داده‌ایم.

💚 انواع زعفران‌های مرغوب و اصل رو می‌تونید با یک کلیک از باغ ایران تهیه کنین 💚

پودر زعفران اصل (گرده) – 1 مثقال

قیمت اصلی 455,000 تومان بود.قیمت فعلی 395,000 تومان است.

زعفران سرگل قائنات (0.5 گرم) – پاکتی

قیمت اصلی 95,000 تومان بود.قیمت فعلی 75,000 تومان است.

زعفران نرمه اصل (شکسته) – 1 مثقال – خاتم

قیمت اصلی 530,000 تومان بود.قیمت فعلی 479,000 تومان است.

خواص و فواید زعفران چیست؟

فواید زعفران چیست؟

هدف ما در سایت باغ ایران این است تا با پرخاصیت‌ترین ادویه‌ها، میوه‌ها و گیاهان دارویی آشنا شوید و از آن‌ها در وعده‌های غذایی خود برای افزایش سلامتی‌تان استفاده کنید. در راستای این رسالت در ادامه این مقاله به معرفی خواص زعفران که گران‌بهاترین ادویه و گیاه دارویی جهان است می‌پردازیم.

همچنین می‌توانید با شنیدن باغ‌کست خواص زعفران چیست، با مهم‌ترین فواید زعفران آشنا شوید. برای شنیدن این پادکست روی دکمه Play کلیک کنید.

آرامش بخش اعصاب و ضد افسردگی

مصرف زعفران محرک اعصاب و نشاط آور است. به علت عطر موجود در زعفران، استشمام بوی آن و یا مصرف زعفران موجب خنده و شادی است.

مقاله‌های علمی و پژوهشی بسیاری پیرامون خاصیت زعفران برای از بین بردن افسردگی و آرامش اعصاب منتشر شده است که یکی از آن‌ها در این لینک قابل مشاهده است.

در متن مقدمه مقاله مذکور آماده که روی افرادی با سنین 18 تا 54 سال این تحقیقات انجام شده است. در این پژوهش افراد به مدت 8 هفته مکمل عصاره زعفران را مصرف کردند و نتایج حاکی از آن بوده که سطح افسردگی‌شان کاهش یافته و روابط اجتماعی‌شان نیز بهبود یافته است.

همچنین مقاله‌ای در سایت معتبر iherb.com منتشر شده است و در متن آن آمده که مصرف زعفران باعث افزایش سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی مهم مانند سروتونین و دوپامین می‌شود.

افزایش سطح سروتونین برابر است با آرامش و شادی و کاهش آن نیز باعث پرخاشگری می‌شود.

جالب اینجاست که علیرغم داروهای شیمیایی که برای از بین بردن استرس تولید شده‌اند و دارای عوارض جانبی هستند، مصرف زعفران هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

در خصوص افزایش نشاط و شادی با زعفران، می‌توانید ویدئو زیر را مشاهده کنید که طرز تهیه دمنوش زعفران برای افزایش شادی در آن آموزش داده شده است.

سعی کردیم در این ویدئو جانِ کلام را در خصوص خاصیت ضد افسردگی زعفران برسانیم. 🙂 همچنین برای آشنایی بیشتر با خواص زعفران در این زمینه می‌توانید مقاله خاصیت زعفران برای درمان افسردگی را بخوانید.
در پست گیاهان دارویی ضد افسردگی نیز بیش از 10 گیاه دارویی مفید برای درمان افسردگی را معرفی کرده‌ایم.

درمان سوءهاضمه

مصرف زعفران افزایش بزاق و شیره‌های گوارشی را زیاد کرده و باوجود مواد مؤثر نظیر پیکروکروسین و… به هضم غذا کمک نموده و باعث تقویت سیستم گوارشی می‌گردد.

قلب و عروق

زعفران باوجود مواد مؤثری مثل کروسین و کروستین از سخت شدن عروق خونی جلوگیری کرده و جریان گردش خون را در بدن تسهیل می‌کند و با کاهش کلسترول، به سلامتی قلب و عروق، درنتیجه به بهبود عملکرد سیستم قلب و عروق کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی کامل با فواید زعفران در این زمینه، به مقاله خواص زعفران برای قلب مراجعه کنید.

اشتهاآور

مصرف زعفران باوجود مواد مؤثر آن باعث درمان بی‌اشتهائی می‌گردد.

ادرارآور

زعفران مدر و ادرارآور است و به دفع سموم و دفع سدیم کمک می‌کند که به دلیل وجود کامفرول موجود در زعفران هست.

درمان بیماری‌ها چشمی

مصرف زعفران  به‌صورت گرد بسیار نرم و سرمه کشی در چشم  دو مرتبه در روز، به درمان التهابات چشمی و تقویت بینایی کمک می‌کند.

کیسه صفرا

مصرف زعفران به علت وجود مواد کامفرول، کروسین و… باعث افزایش ترشحات کیسه صفرا شده و باعث تسهیل هضم غذا در سیستم گوارشی بدن می گردد.

رفع اختلالات کبدی

مصرف دم‌نوش زعفران همراه با عسل به دلیل وجود مواد کروستین و… به درمان اختلالات کبدی و رفع ورم کیسه صفرا مؤثر است.

پیشنهاد می‌کنیم پست دمنوش‌های مفید برای درمان کبد چرب را بخوانید.

تنظیم قاعدگی

مصرف زعفران در دز پایین باعث تنظیم قاعدگی و جلوگیری از خون‌ریزی‌های غیرطبیعی می‌شود.

خاصیت‌های زعفران برای بانوان بسیار زیاد است و در این خصوص اگر علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله خواص زعفران برای زنان را بخوانید.

کاهش اضطراب و بهبود خواب

تحقیقاتی روی افراد بالغ 18 تا 70 سال که مشکل خواب داشتند انجام شده و نتایج حاکی از آن بوده که با مصرف 14 میلی‌گرم عصاره زعفران (2 بار در روز)، پس از 28 روز عملکرد و کیفیت خوابشان بهبود یافته است.

یکی از عوامل بی‌خوابی استرس هست که زعفران در کاهش استرس و اضطراب موثر بوده و همین مورد نیز می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. استشمام زعفران، مصرف زعفران یا مالیدن زعفران بر پیشانی باعث خواب‌آوری و درمان بی‌خوابی است.

همچنین اگر مشکل بی‌خوابی یا بدخوابی دارید، پیشنهاد می‌کنیم از دمنوش عناب و زرشک را نیز حتما امتحان کنید. این دمنوش واقعا برای داشتن خوابی عمیق و باکیفیت معجزه می‌کند. با مراجعه به مقاله طرز تهیه دمنوش عناب و زرشک می‌توانید نحوه تهیه این دمنوش عالی را یاد بگیرید.

در ادامه نیز مطالعه پست دمنوش‌های گیاهی ضد استرس پیشنهاد می‌شود.

درمان انواع سردرد

مصرف زعفران به‌صورت محلول و یا ضماد بر پیشانی و یا چکاندن قطره محلول در بینی به درمان سردردها کمک می‌کند.

روشن‌کننده پوست و مو

مصرف زعفران به دلیل کامفرول، موجب تعریق و روشن‌کننده و شفاف کننده پوست می‌گردد.

البته فواید زعفران برای پوست بسیار زیاده و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مقاله جامع خواص زعفران برای پوست را بخوانید تا با خاصیت‌های معجزه‌آسای زعفران برای پوست و زیبایی آشنا شوید.

همچنین برای شفافیت پوست و استحکام مو، میوه زرشک نیز معجزه می‌کند. لذا اکیدا توصیه می‌شود پست خواص زرشک برای پوست و مو را نیز بخوانید تا از فواید معجزه آسای آن بهره‌مند شوید.

ضد سرطان

مصرف زعفران به علت مواد مؤثر نظیر کیورکیومین و… که خاصیت ضد اکسیدانی دارند، قدرت مهارکنندگی دارند، از بروز انواع سرطان (سرطان خون، گوش، دهان، لوزه و…) جلوگیری می‌کنند.

ضدعفونی‌کننده

زعفران به علت وجود موادی نظیر کامفرول، مریستین، کرستین و…. خاصیت ضد قارچی داشته و باعث توقف رشد قارچ‌ها می‌شود.

درد مفاصل

مصرف زعفران به‌صورت محلول و ریزش قطرات آن در بینی و یا به‌صورت مالیدن یا ضماد به درمان درد مفاصل کمک می‌کند.

رفع التهاب 

مصرف زعفران به دلیل وجود کامفرول باعث رفع التهابات بدن می گردد.

درمان گرفتگی عضلات 

مالیدن روغن زعفران در محل درد باعث درمان اسپاسم می گردد.

دهان و دندان

مصرف زعفران با وجود کامفرول که ضد میکروب و ضد عفونت است، باعث تسکین درد دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن می‌گردد.

هشدار: مصرف مجاز زعفران نیم تا یک گرم در روز است و مصرف بیش از 5 گرم در روز باعث تهوع، استفراغ و خونریزی‌های گوارشی و… می‌گردد. ضمناً مصرف بیش از 1/5 گرم زعفران در روز برای زنان در دوران حاملگی و شیردهی مجاز نمی‌باشد.

ضد اسهال

زعفران به‌عنوان ضد اسهال و از فرآورده آن به نام تنتور زعفران در بیماری‌های پوستی و در شستشوی زخم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درمان و پیشگیری از سرماخوردگی

ازآنجایی‌که زعفران سرشار از ویتامین C و انواع مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان هاست، برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی فصلی کاربرد دارد. در مقاله فواید زعفران برای سرماخوردگی و آنفولانزا کامل پیرامون این موضوع توضیح داده‌ایم.

همچنین چنانچه مایل هستید با انواع دمنوش‌های گیاهی برای درمان سرماخوردگی آشنا شوید، می‌توانید پست دمنوش‌های مفید برای درمان سرماخوردگی را بخوانید.

تقویت حافظه

پژوهش‌های علمی گسترده‌ای پیرامون فواید زعفران برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز انجام شده است و نتایج به وضوح نشان می‌دهد که مصرف زعفران برای مغز انسان مفید بوده و از مواردی مانند آلزایمر جلوگیری می‌کند و همچنین باعث بهبود یادگیری می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود مقاله فواید زعفران برای مغز و تقویت حافظه را بخوانید.

همچنین مصرف زعفران باعث افزایش بهره هوشی کودکان می‌شود که توضیحات کامل آن را در مقاله خواص زعفران برای کودکان آورده‌ایم.

تقویت قوای جنسی

زعفران برای افزایش میل جنسی و درمان بسیاری از بیماری‌های جنسی مفید و موثر است. خصوصا در این زمینه خواص زیادی برای مردان دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله خواص زعفران برای مردان را بخوانید تا به‌صورت کامل با خاصیت‌های زعفران در زمینه تقویت قوای جنسی آشنا شوید.

کمک به فرزندآوری با جنسیت پسر

در مقاله طبع و مصلحات زعفران گفتیم که زعفرانی طبعی گرم دارد و عموما اغلب داروهای گیاهان دارویی و خوراکی‌های با طبع گرم بر اساس آنچه در علم طب سنتی آمده است منجر به پسرزایی می‌شوند.

در برخی از کتب نیز آمده است که اگر زن و شوهر 3 ماه پیش از آمیزش، زعفران مصرف کنند، احتمال داشتن فرزند پسر بالا می‌رود.

کاهش فشار خون

زعفران گشاده‌کننده رگ‌ها بوده و باعث کاهش فشار خون می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله خاصیت زعفران برای کاهش فشار خون را بخوانید تا کامل با این موضوع آشنا شوید.

کمک به کاهش وزن و تناسب اندام

مصرف زعفران می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و برای رسیدن به تناسب اندام کمک‌کننده باشد. اگر علاقه‌مند هستید تا با خواص زعفران در این زمینه آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقاله فواید زعفران برای کاهش وزن را بخوانید.

مطالعه پست دمنوش‌های مفید برای لاغری و چربی سوزی نیز می‌تواند در این زمینه برایتان مفید باشد.

انواع زعفران موجود در بازار

اکنون که با خواص زعفران آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم با انواع طبقه‌بندی زعفران موجود در بازار مانند زعفران سرگل، زعفران پوشال و… نیز آشنا شوید تا در خرید زعفران انتخاب بهتری داشته باشید.

در ویدئو کوتاه زیر برخی از انواع مهم زعفران موجود در بازار را معرفی کردیم.

مطالعه مقاله‌های مرتبط زیر نیز می‌تواند برایتان کاربردی باشد:

زعفران برای چه افرادی عوارض دارد؟

تا اینجا با فواید فوق‌العاده زعفران آشنا شدید. اما آیا زعفران عوارضی هم دارد؟ مصرف چه مقدار از آن می‌تواند عوارض داشته باشد؟

مطمئنا زعفران هم مانند هر ماده خوراکی و دارویی دیگر می‌تواند برای بعضی از افراد در برخی موارد مضر باشد و یا زیاده‌روی در مصرف آن باعث آسیب به بدن شود.

پیشنهاد می‌کنیم سه مقاله زیر را بخوانید تا با عوارض این گیاه دارویی نیز آشنا شوید و بدانید چگونه به نحو مناسب از آن استفاده نمایید تا از خواصش بهره‌مند شوید.

فرآورده‌های زعفران چیست؟

زعفران کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع غذایی، داروسازی، شیرینی‌پزی، آرایشی و بهداشتی و… دارد. از زعفران برای تهیه انواع قرص‌ها و داروهای ضد افسردگی و برای درمان بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود. همچنین برای تهیه انواع بستنی‌ها، کیک‌ها، شیرینی‌ها، غذاها و غیره نیز زعفران کاربرد بسیاری دارد.

ما در سایت باغ ایران سعی کرده‌ایم و سعی می‌کنیم برای انواع فرآورده‌های زعفران یک مقاله جامع تولید آماده نموده و همواره این مجموعه مقاله‌ها را تکمیل و تکمیل‌تر نماییم. در ادامه می‌توانید برخی از این مقاله‌ها را بخوانید و بیشتر با فراورده‌های زعفران آشنا شوید.

طرز تهیه انواع نوشیدنی‌ها و دمنوش‌ها با زعفران

اکنون که با خواص زعفران برای سلامتی آشنا شدید، احتمالا مایلید بیشتر آن را در طول روز مصرف کنید.

یکی از روش‌های مصرف زعفران، تهیه انواع نوشیدنی‌ها و دمنوش‌های زعفرانی هست.

ازآنجایی‌که زعفران یک گیاه دارویی و ادویه با طبع گرم است، مصرف این نوشیدنی‌ها خصوصا در فصل‌های سرد سال توصیه می‌شود.

برای آشنایی با تهیه انواع نوشیدنی‌ها و دمنوش‌های زعفرانی می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

همچنین می‌توانید به پست دمنوش‌های با طبع گرم مراجعه کنید و به کلیه دمنوش‌های گیاهی گرم آشنا شوید.

تقلب در زعفران و تشخیص زعفران اصل

در مقاله گران‌ترین ادویه‌های جهان گفتیم که زعفران گران‌ترین ادویه در سراسر جهان است و به دلیل ارزش بالایی که دارد تقلب در آن رایج هست.

زعفران تقلبی فاقد کیفیت بوده و به دلیل وجود ناخالصی حتی می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

برای اینکه زعفران تقلبی نخرید دو راه دارید، یکی اینکه فروشندگان و برندهای معتبر را شناسایی کنید و زعفران خود را از آن‌ها بخرید و گزینه بعدی هم اینکه با روش‌های تشخیص تقلب در زعفران آشنا شوید.

برای خرید زعفران اصل می‌توانید روی محصولات موجود در فروشگاه باغ ایران حساب باز کنید و زعفران 100% اصل را با گارانتی و تضمین اصالت دریافت کنید.

برای تشخیص تقلب در زعفران هم می‌توانید مقاله تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بخوانید و یا ویدئو زیر را مشاهده نمایید. در این ویدئو دو نکته مهم برای تشخیص فوری زعفران تقلبی معرفی شده است.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید زعفران اصل و باکیفیت را بخوانید.

نگهداری زعفران برای حفظ کیفیت

پس از تهیه زعفران اصل و مرغوب، باید آن را در شرایط مناسبی نگهداری کنید تا همواره عطر، رنگ، کیفیت و خواص آن حفظ گردد.

برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های نگهداری زعفران برای حفظ با بالاترین کیفیت را بخوانید.

زعفران در اشعار پارسی

اکنون که می‌دانید زعفران چیست، بیایید سیر و سفری به دنیا ادبیات داشته باشیم تا بیشتر به اهمیت این گیاه ارزشمند پی ببرید و رد پای فراوان زعفران را در ادبیات فارسی مشاهده کنید.

زعفران در اشعار فارسی

از آنجایی که زعفران یک گیاه فاخر و گران‌بها هست، شاید جالب باشد بدانید که بارها نام زعفران در اشعار شعرای پرآوازه مانند فردوسی، مولانا، انوری و… آمده است. در ادامه برخی از این ابیات را برایتان گلچین کرده‌ایم.

مولانا، دیوان شمس، غزل 449:

غمگین مشو دلا تو از این ظلم دشمنان

اندیشه کن در این که دلارام داورست

از روی زعفران من ار شاد شد عدو

نی روی زعفران من از ورد احمرست

مولانا، دیوان شمس، غزل 1063:

بر لب دریای چشمم دیده‌ای صحرای عشق

پر ز شاخ زعفران و پر ز نسرین یاد دار

التماس آتشینم سوی گردون می‌رود

جبرئیل از عرش گوید یا رب آمین یاد دار

انوری، دیوان اشعار، غزل شماره 100:

رنگ عاشق چو زعفران باشد

هرکه عاشق بود چنان باشد

روی فارغ‌دلان به رنگ بود

رنگ غافل چو ارغوان باشد

فردوسی، شاهنامه، پادشاهی گرشاسپ، بخش 2:

تنش پرنگار از کران تا کران

چو داغ گل سرخ بر زعفران

چو رستم بران مادیان بنگرید

مر آن کرهٔ پیلتن را بدید

تعداد شعرهایی که برای زعفران سروده شده و یا نام زعفران در آن آمده است چه از شاعران گذشته و چه از شاعران معاصر، بسیار زیاد است. اما سعی کردیم برای اینکه مقاله زعفران چیست، یک مقاله کامل شود و بیشتر از پیش به اهمین این محصول ارزشمند پی ببرید، چند بیتی از بزرگترین شعرا در این صفحه قرار دهیم.

جمع‌بندی

مزرعه زعفران باغ ایران

زعفران که به‌عنوان پادشاه ادویه‌های جهان شناخته می‌شود، سرشار از انواع مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین هاست که باعث می‌شوند خواص بسیار زیادی داشته باشد.

به دلیل خواص بسیار زیاد، کمیاب بودن، داشتن فرایند تولید و فرآوری دشوار و… زعفران به گران‌ترین ادویه جهان تبدیل شده است و هر کیلوی آن در خارج از ایران بالای 10 هزار دلار خرید و فروش می‌شود.

ریشه زعفران، گلبرگ زعفران، کلاله‌ها و سایر اجرای این گل دارای خاصیت‌های دارویی و درمانی برای بدن است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زعفران به دلیل خاصیت‌های فراوانی و کاربردهای متنوعی که دارد در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشت، شیرینی‌پزی و… زعفران به‌شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔥 فرصت تخفیف رو از دست نده 🔥

20 هزار تومان تخفیف برای سبدهای بالای 150 هزار تومان. کد تخفیف: topcopon1

تخفیف!
ریشه زعفران اعلاء (5 مثقال)

قیمت اصلی 415,000 تومان بود.قیمت فعلی 345,000 تومان است.

Out of Stock!
زعفران دختر پیچ (دسته) – 10 مثقال – خاتم

قیمت اصلی 5,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,600,000 تومان است.

Out of Stock!
زعفران سوپر نگین – 100 گرم – خاتم

قیمت اصلی 6,990,000 تومان بود.قیمت فعلی 6,470,000 تومان است.

تخفیف!
ریشه زعفران اصل – 20 مثقالی – خاتم

قیمت اصلی 1,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,290,000 تومان است.

نوشته های مشابه

14 دیدگاه در “18+ خاصیت و فواید زعفران که نمی‌دانید!

 1. رضا طباطبائی گفت:

  از فیلم هایی که داخل مقاله گذاشتید حسابی خوشم اومد مفهوم رو به خوبی می رسوند در مورد زعفران و به نظرم این خلاقیت و سبک جدیدی هست در زمینه زعفران که جایی در اینترنت ندیدم..
  امیدوارم ادامه بدید همینطور چون به معرفی محصولات ایرانی هم بیشتر کمک میشه و هم وجود یه برند با کیفیت نیازه در این اشفته بازار…
  از کجا می تونم زعفران رو در سایت شما سفارش بدم؟

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام و درود رضای عزیز
   خدا رو شکر که لذت بردید و این کامنت انرژی بخش رو هم برای ما گذاشتید. واقعا خدا رو شاکریم که چنین کاربران فهیم و فرهیخته داریم که وقت میذارند و نظراتشون رو بیان می کنند.
   برای خرید زعفران هم می‌تونید به لینک https://bagheiran.com/products/saffron/ در فروشگاه اینترنتی باغِ ایران مراجعه کنید 🙂 خوشحال میشیم در خدمتتون باشیم.
   موفق و پیروز باشید

 2. زینب گفت:

  پادکست فواید زعفران عالی بود 👌👌

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام و درود
   خوشحالیم که مورد پسندتون بوده : )
   ما سعی می‌کنیم در قالب پادکست، ویدئو و مقاله اطلاعات کاملی رو پیرامون زعفران و دیگر محصولات باغی ایران تقدیمتون کنیم.
   امیدواریم که همیشه از محتوای باغ ایران رضایت داشته باشین.

 3. پرستو گفت:

  این همه خواص داره زعفران و نمی دونیم! راستشو بگم خودم همیشه بخاطر رنگش تو غذا استفاده می کردم نمی دونستم اینقدر فایده داره برا سلامتی

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام و درود فراوان
   بله زعفران بسیار بسیار خاصیت داره و به همین دلیل گرانترین ادویه جهان هست. اگر بیشتر به جنبه خواص زعفران توجه کنید و بیشتر از این ادویه ارزشمند در پخت و پز و سایر مصارف روزانه استفاده کنید، قطعا شاهد تاثیرات درمانیش خواهید بود، به ویژه اینکه زعفران خیلی زود خاصیت شادی رو به انسان تزریق می کنه و بعد از مصرف زعفران کاملا محسوسه.
   امیدوارم همواره سالم و تندرست باشید

 4. نارنج گفت:

  واقعا چه حیف که زعفران جزو مواد مصرفی ما نیست با این خاصیتایی که داره باید بیشتر جا میافتاد

  1. باغ ایران گفت:

   سلام و عرض ادب
   هدف ما هم در سایت باغ ایران همینه که هموطنان عزیز بیشتر با محصولات مهم ایران و خواصش آشنا بشن.
   امیدواریم که با همراهی شما عزیزان بتونیم محققش کنیم.

 5. فاطمه گفت:

  لطفا این پستای خواص ادویه ها رو ادامه بدید چون خیلی خوب تهیه می کنید بیشتر سایتا از سرشون باز می کنن برای رفع تکلیف ولی شما از متن و عکاسی تون مشخصه وقت می ذارید

  1. باغ ایران گفت:

   سلام و درود
   خوشحالیم که از مقاله‌های سایت باغ ایران استقبال می‌کنید و می‌پسندید، چشم حتما با قدرت بیشتری تولید محتوا رو ادامه خواهیم داد چون همین نظرات شما باعث دلگرمی و انگیزه ماست.
   با آرزوی سلامتی و تندرستی 💚

 6. شبنم مرجانی گفت:

  در مورد فایده های زعفرون برای افسردگی بیشتر توضیح بدین

  1. باغ ایران گفت:

   سلام و عرض ادب
   قبلا در این رابطه پست کاملی گذاشتیم، می‌تونید به مقاله خواص زعفران برای درمان افسردگی مراجعه کنید.
   با آرزوی بهترین‌ها 💚

 7. فاطمه گفت:

  برای دمنوش زعفران باید چیکار کنیم؟؟ چطوری درست میشه؟

  1. باغ ایران گفت:

   سلام و درود
   در مقاله طرز تهیه دمنوش زعفران 0 تا 100 مراحل تهیه این دمنوش پر خاصیت رو توضیح دادیم.
   امیدواریم استفاده کنید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *