آشپزی 👩🏻‍🍳, سلامتی

راهنمای خرید زعفران مرغوب (جامع)

ازآنجایی‌که زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و قیمت نسبتاً بالایی دارد، برخی افراد سودجو و متقلب، زعفران را با ناخالصی‌های دیگر نظیر اندام‌های گیاهی مشابه و… با هدف سنگین نمودن و افزایش وزن مخلوط نموده و باقیمت بالایی تحت عناوین زعفران ممتاز و…  به فروش می‌رسانند.

مورد دیگر این است که به‌قول‌معروف هر گردی گردو نیست! ما به زعفرانی می‌توانیم بگوییم «بهترین زعفران» که دارای عیار بالا و عطری خوش باشد.

ازنظر کمیت در بسیاری از شهرهای ایران زعفران کشت می‌شود. اما از نظر کیفیت، بهترین و مرغوب‌ترین زعفران جهان، زعفران قائنات هست. شهرستان قائنات به پایتخت زعفران و زرشک جهان نیز مشهور است.

بر اساس آزمایش‌های انجام‌شده در آزمایشگاه‌های معتبر، زعفران قائنات، بهترین زعفران جهان است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با نکات مهمی برای خرید زعفران آشنا شوید.

فهرست مطالب

چگونه زعفران مرغوب و عالی بخریم؟

ازآنجایی‌که ما ساکن شهرستان قائنات هستیم (برای آشنایی بیشتر با ما می‌توانید به صفحه درباره باغ ایران مراجعه کنید)، متأسفانه از موضوعی رنجیده‌خاطریم و آن این است که برخی از فروشندگان، از نام زعفران قاینات سوءاستفاده کرده و زعفران کم کیفیت و یا زعفران تقلبی خود را به نام زعفران ممتاز قائنات می‌فروشند و این‌گونه مشتریان خود را ترغیب به خرید می‌کنند.

در نظر داشته باشید که فارغ از بحث زعفران تقلبی که بحثش مشخص است و باید از تهیه آن دوری‌کنیم (چون هم ازنظر مالی و هم ازنظر سلامتی باعث ضرر می‌شود)، یک زعفران می‌تواند واقعاً زعفران باشد، اما اینکه زعفران شهر X (زعفران درجه 2 یا 3) را بانام زعفران قاین و باقیمت زعفران درجه‌یک می‌فروشند، هم قابل‌پذیرش نیست و شما همراهان عزیز باید از این موضوع آگاه باشید.

فقط کافی است یک‌بار زعفران درجه‌یک که از فروشگاه اینترنتی باغ ایران تهیه می‌کنید را در کنار زعفران دیگر مناطق قرار دهید و ازنظر عطر و درشتی باهم مقایسه کنید تا متوجه تفاوت زمین تا آسمان آن‌ها شوید.

تصمیم گرفتیم تا از طریق باغ ایران و رسانه‌ای که در اختیار داریم، مقاله و ویدئوهایی تحت عناوین راهنمای خرید زعفران مرغوب و تشخیص زعفران تقلبی از اصل منتشر نماییم و از این طریق هم‌وطنان عزیزمان را آگاه نماییم تا خودشان توانایی تشخیص زعفران مرغوب را پیدا کنند. چون نمی‌توان جلوی دلالانِ متقلب را گرفت، اما با آگاهی دادن به شما هم‌وطنان عزیز، قطعا می‌توان از ضرر و زیان احتمالی‌تان جلوگیری کرد.

در این مقاله سایت باغِ ایران با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکات که برای خرید زعفران مرغوب باید مدنظر داشته باشید را یاد بگیرید.

همچنین لطفاً در صورت امکان این مقاله و ویدئو را برای سایر دوستان خود ارسال کنید تا یک‌بار برای همیشه با کمک و همراهی هم، جلوی گسترش توزیع زعفران تقلبی و یا نامرغوب را بگیریم.

ضمناً این نکته را هم یادآور می‌شویم که سایت باغِ ایران به‌عنوان یک مرجع تخصصی، نه تنها سعی دارد با انتشار مقاله‌ها و ویدئوها باعث گسترش آگاهی شود، بلکه شما در هرلحظه که سؤالی داشته باشید، می‌توانید آن را در بخش نظرات سایت درج کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن توسط کارشناسان متخصص تیم باغِ ایران به سوالتان پاسخ داده شود. باغِ ایران، همواره همراهِ مردمِ ایران عزیز است.

نکاتی که در ادامه آمده است، مواردی هستند که به شما جهت خرید زعفرانی عالی کمک خواهد کرد.

اگه زعفران 100% اصل لازم داری، ما از قلب پایتخت زعفران جهان (شهرستان قائنات)، بهترین زعفران رو مستقیما از کشاورز با تضمین کیفیت و گارانتی برات ارسال می‌کنیم.. سوالی داری همین الان بپرس 09021026927 💚

چه زعفرانی بخریم؟

اگر با نام انواع زعفران موجود در بازار آشنا نیستید، احتمالا هنگام خرید زعفران اگر فروشنده از شما بپرسد زعفران دختر پیچ نیاز دارید یا زعفران سرگل، تعجب کنید!

زعفران در دسته‌بندی‌های مختلفی در بازار ارائه می‌شود که برای آشنایی با انواعِ آن می‌توانید به پست انواع زعفران چیست مراجعه نمایید.

از فروشنده معتبر و اصیل زعفران بخرید

همان‌طور که می‌دانید فروشندگان منبع اصلی ورود زعفران به بازار هستند.

یک فروشنده زعفران که سال‌ها در این زمینه تجربه و تخصص دارد، به‌راحتی می‌تواند به‌جای شما زعفران مرغوب از زعفران کم کیفیت و زعفران اصل را از زعفران تقلبی را تشخیص دهد و کارتان را راحت کند. پس ترجیح اول این است که بدانید از کجا زعفران می‌خرید.

قبلاً در مقاله‌ای در سایت باغ ایران، بهترین برندها و مراکز خرید زعفران در ایران را معرفی کرده‌ایم که بر اساس تجربه و شناختی که از سال‌ها فعالیت در این بازار داریم تهیه‌شده است و می‌تواند تا حدی کمک‌کننده باشد.

اما به‌عنوان پیشنهادی که می‌توانید روی آن بیشتر حساب کنید و ما نیز خیالمان راحت‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه باغِ ایران را بامطالعه صفحه درباره ما بیشتر بشناسید.

ما در دل کسب‌وکارِ سایر فروشندگان نیستیم و از خوب و بدِ کار آن‌ها چندان آگاه نیستیم، اما از این مطمئن هستیم که چشم‌انداز و هدف خودمان چیست و چقدر دغدغه تأمین محصولات باکیفیت و درجه‌یک را داریم و چه فرایند کنترل کیفیت سخت‌گیرانه‌ای را دنبال می‌کنیم تا هر محصولی وارد انبار مجموعه نشود.

فارغ از اینکه ما و پیشینه‌مان کشاورزان و باغداران تخصصی درزمینه زرشک و زعفران در قائنات بوده‌اند، هدف و نگرش بنیان‌گذاران کسب‌وکارِ باغ ایران این است که تمام‌عیار و تمام‌وقت در خدمت مردم ایران باشیم تا بهترین محصولات باغی ارگانیک هر استان را برای هم‌وطنانمان تأمین و تهیه کنیم و این‌گونه هم محصولات ارگانیک و سالم را به‌دست شما عزیزان برسانیم و هم دغدغه فروش محصولات کشاورزان و باغداران زحمتکش را حل کنیم. این ایده و برنامه اصلی ماست که با امیدواریم با حمایت شما محقق شود.

فروشگاه اینترنتی باغ ایران با تضمین کیفیت و ارائه گارانتی، 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته، آماده خدمت‌رسانی و تأمین کالای موردنیاز شما همراهان عزیز است.

با توجه به اینکه در تیم فروشگاه باغ ایران هم کشاورز داریم، هم زعفران کار و هم مهندس کشاورزی، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که یکی از سخت‌گیرانه‌ترین فرایندهای کنترل کیفیت را طراحی کرده‌ایم و زعفرانی که روی سایت موجود می‌شود، زعفرانی است که خالص و کامل می‌توان به‌عنوان زعفران اعلا و درجه‌یک از آن نام برد.

برای تهیه زعفران درجه‌یک قائنات، می‌توانید به صفحه خرید زعفران مراجعه کنید.

به ظاهر زعفران توجه کنید

شکل کلاله زعفران

حتماً هنگام خرید زعفران  به  وضعیت ظاهری زعفران، رنگ، شکل کلاله‌ها که شیپوری مانند است، طعم و مزه آن (زعفران واقعی مزه تلخ دارد، زعفران تقلبی شیرین است) دقت کنید.

در صورت لمس رشته‌های قرمز (کلاله‌ها) و فشار دادن بین انگشتان دست، چنانچه زعفران آغشته به ناخالصی مثل روغن باشد اثرات آن روی انگشتان  دست ظاهر می‌شود.

البته اغلب اوقات، سودجویان باظرافت خاصی که در تقلب زعفران انجام می‌دهند، شناسایی آن را برای افراد عادی دشوار می‌کنند، به همین دلیل مجدد پیشنهاد می‌گردد که زعفران را از مراکز معتبر و دارای اصالت که به آن‌ها اطمینان دارید تهیه نمایید.

گول زعفران ارزان را نخورید!

شاید برایتان جالب باشد بدانید در نظرسنجی‌ها و گفتگوهایی که با مشتریان خود داشتیم، یکی از رایج‌ترین دلایلی که باعث شده بود در دام خرید زعفران تقلبی بیفتند، ارزانی قیمت زعفرانی بوده که به آن پیشنهاد شده است!

نکاتی که در ادامه می‌گوییم باعث می‌گوییم باعث می‌شود تا دیدتان نسبت به زعفران تغییر کند و به آنچه که واقعا باید باشد، برسد.

 • زعفران در ایران باستان در همانند طلا و جواهر به‌عنوان هدیه تقدیم به پادشاهان و بزرگان می‌شده است.
 • از آنجایی که زعفران ارزشمندترین گیاه دارویی است، بارها نام آن در اشعارِ شاعران بزرگ ایرانی مانند فردوسی، مولانا و… آمده است.
 • هر  کیلو زعفران در سطح جهان بیشتر از 10 هزار دلاره! زعفران در ایران تا قیمت جهانی خود فاصله زیادی دارد.
 • زعفران گران‌ترین ادویه در کل جهان شناخته می‌شود.
 • در کشورهای پیشرفته جهان از زعفران برای تولید دارو استفاده می‌کنند.

باتوجه به تفاسیر بالا آیا کسی که طلا دارد، آن را به قیمت نقره یا برنز می‌فروشد؟

زعفران چون نسبتا کمیاب است و فرایند کاشت، برداشت و فرآوری دشواری دارد؛ هزینه آن بالاست.

پس  اگر جایی فروشنده‌ای را دیدید که نسبت به قیمت اصلی زعفران در بازار، زعفران خود را بسیار ارزان‌تر می‌فروشد گول قیمت را نخورید.

واقعا زعفران اصل محصولی نیست که بتوان زیاد روی آن تخفیف زد. همانگونه که طلا را نمی‌توان ارزان داد چونکه ابهت و ارزش بالایی دارد.

زعفران ارزان قیمت به احتمال بسیار زیاد تقلبی است و یا عیارش پایین است و در کنار آن زعفران تقلبی هم قاطی دارد.

پس در خرید زعفران، مبنای اصلی ارزیابی خود را قیمت زعفران قرار ندهید.

پیشنهاد می‌کنیم از مراجع معتبر که زعفران باکیفیت و عیار بالا می‌فروشند، زعفران را تهیه کنید تا خیالتان باشد. توصیه می‌شود مقاله عیار زعفران را نیز مطالعه کنید.

با انواع روش‌های تقلب در زعفران آشنا شوید

در ادامه بیش از 7 روش تقلب زعفران برای آگاهی شما توضیح داده می‌شود.

تقلب با ریشه زعفران

افراد سودجو ممکن است قسمت‌های خامه زعفران (سفیدی) را بارنگ زعفران یا رنگ‌های مصنوعی رنگ نموده و به‌عنوان زعفران نگین باقیمت بالا به فروش برسانند.

مخلوط کردن زعفران با گیاهان مشابه 

بعضی از قسمت‌ها و اجزای  سایر گیاهان مشابه با زعفران  مثل کاکل ذرت، ریشه گندم، کاسبرگ گل همیشه‌بهار، ریشه پیاز معمولی، گلچه‌های گلرنگ، گل کاجیره، زعفران وحشی و… رنگ کرده و به زعفران سرگل اضافه می‌کنند.

درواقع حجم زیادی زعفران تقلبی و مصنوعی را با حجم اندکی از زعفران اصلی ترکیب کرده تا هم عطر زعفران بگیرد و هم تشخیص آن دشوار شود.

تقلب با مواد معدنی

روش دیگر تقلب اضافه کردن مواد معدنی نظیر اضافه نمودن خاک سرخ معدنی و سایر نمک‌های معدنی قابل‌حل در آب مثل سولفات‌ها (سولفات سدیم، سولفات باریم) و نیترات‌ها و… به زعفران پودر شده جهت افزایش وزن است.

مرطوب نمودن زعفران

مقدار رطوبت زعفران خوب حداکثر 13% بوده و نباید بیش از این رطوبت داشته باشد چون کیفیت آن از دست می‌رود.

ممکن است جهت افزایش وزن، زعفران را در شرایط مرطوب قرار دهند که با جذب رطوبت سنگین‌تر گردد.

اضافه کردن با گوشت گاو و مرغ خانگی

به جهت تشابه تارهای ماهیچه‌ای گوشت گاو و مرغ خانگی با زعفران، سودجویان و متقلبین معمولاً گوشت ماهیچه گاو و مرغ خانگی را در آب خیس کرده و پس از افزودن نمک به آن، خشک نموده و با زعفران سرگل مخلوط می‌کنند.

افزودن مواد شیمیایی و رنگ های مصنوعی

متقلبین و سودجویان با افزودن رنگ‌های مصنوعی و مواد مضر شیمیایی به زعفران، به سلامت مصرف‌کنندگان آسیب می‌رسانند که تشخیص آن ممکن است به‌سادگی برای افراد عادی امکان‌پذیر نباشد.

تقلب با عسل و مواد قندی

در برخی از شیوه تقلب، به‌منظور افزایش وزن زعفران به آن مواد قندی و عسل اضافه می‌کنند.

روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی

 1. مناسب‌ترین روش تشخیص فیزیکی و سریع زعفران اصل از تقلبی، بدین‌صورت است: زعفران را بین انگشتان دست یا وسط یک برگ کاغذ قرار داده و فشار دهید، چنانچه اثری بر جای نماند زعفران حقیقی است و در صورت وجود ناخالصی، لکه‌های روغن بر روی انگشتان دست یا صفحه کاغذ نمایان خواهد شد.

 2. روش شناسایی افزودنی‌های گیاهی به زعفران از طریق مشاهدات میکروسکوپی و رویت آستیگمات‌ها،  پارانشیم،  دسته‌های آوندی و… و همچنین از طریق اشعه ماوراءبنفش امکان‌پذیر است.
 3. زعفران واقعی و اصلی،  به‌تدریج آب را زردرنگ می‌نماید؛ درصورتی‌که زعفران تقلبی به‌سرعت در آب رنگ میخکی یا نارنجی به وجود می‌آورد و در اسیدسولفوریک، آبی تیره می‌شود.
 4. روش شناسایی افزودنی‌های معدنی به زعفران از طریق آزمایشگاه میسر است. یکی از ویژگی‌های زعفران خوب  این است که خاکستر آن 7 درصد باشد و اگر بیش از این باشد، یعنی دارای ناخالصی و دارای افزودنی‌های معدنی است.
 5. زعفران واقعی در بنزین رنگ نمی‌دهد. در صورت حل شدن و رنگ دادن دلالت بر ناخالصی و وجود مواد رنگی مثل  اسید پیکریک و… در زعفران است.
 6. روش شناسایی آزمایشگاهی: امروزه  در آزمایشگاه‌ها، با روش‌های مختلف  از طریق مشاهدات میکروسکوپی  و اشعه ماوراءبنفش به‌راحتی  می‌توانند زعفران تقلبی را از زعفران حقیقی شناسایی و تفکیک نمود.
 7. مزه زعفران اصل تلخ و زعفران تقلبی شیرین است.

جمع‌بندی

زعفران گرانترین ادویه جهان است و به همین دلیل در بازار آن تقلب زیاد هست، پس باید بدانید از چه فروشگاهی زعفران را تهیه می‌کنید و یا اگر زعفران را حضوری می‌خرید بدانید به چه نکاتی باید دقت کنید تا زعفرانتان اصل باشد. در این مقاله سعی کردیم نکات اصلی و مهمی که در خرید زعفران باید رعایت کنید را عنوان کنیم.

همچنین اگر می‌خواهید زعفرانی تهیه کنید که تمام ویژگی‌های زعفران درجه یک را داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم زعفران باغ ایران را حتما امتحان کنید. ما ضمانت 100% می‌دهیم که بهترین زعفران جهان را از پایتخت زعفران، یعنی شهرستان قائنات، دریافت کنید.

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های مرتبط زیر را بخوانید:

باغِ ایران، حامی سلامتی ایرانیان 💚

🔥 فرصت تخفیف رو از دست نده 🔥

20 هزار تومان تخفیف برای سبدهای بالای 150 هزار تومان. کد تخفیف: topcopon1

تخفیف!
زعفران سرگل قائنات (1 مثقال) – پاکتی

قیمت اصلی 695,000 تومان بود.قیمت فعلی 559,000 تومان است.

تخفیف!
زعفران سرگل قائنات – 1 مثقالی – خاتم

قیمت اصلی 699,000 تومان بود.قیمت فعلی 595,000 تومان است.

تخفیف!
زعفران سرگل قائنات – 1 مثقال (4.6 گرم) – آذین

قیمت اصلی 669,000 تومان بود.قیمت فعلی 595,000 تومان است.

تخفیف!
ریشه زعفران (زعفران سفید) – 1 مثقال – پاکتی

قیمت اصلی 89,000 تومان بود.قیمت فعلی 69,000 تومان است.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “راهنمای خرید زعفران مرغوب (جامع)

 1. اکرم گفت:

  اولین باره که میبینم بین سایت های زعفرون یه سایت اینقدر دغدغه مند میاد راهنمایی می کنه ، دمتون گرم عالی و کامل بود من از اینستاگرام با سایتتون آشنا شدم و الان کلا طرفدار مطالب سایت شدم کامل و جامع هست

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   خواهش میکنم، خوشحالیم که رضایتتون رو جلب کردیم 🙂
   انشالله که همیشه از مطالب سایت باغ ایران لذت ببرید و استفاده کنید.

 2. محمدی گفت:

  خدا نگذره از ادمای بی خدایی که تقلب می کنن و دست شما هم درد نکنه کمک می کنید مردم گول نخورن
  امکان خرید زعفرون از سایت خودتون هست؟

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام
   وقتتون بخیر
   خواهش می‌کنم وظیفه و رسالت ما در مجموعه اینترنتی باغ ایران هم افزایش آگاهی در زمینه محصولات باغی ایران هست و ایجاد سبک زندگی سالم و هم تامین محصولات ارگانیک و سالم برای شما عزیزانمان.
   بله، امکان خرید انواع زعفران در باغ ایران وجود داره. برای تهیه زعفران باغ ایران که مستقیما از بهترین مزارع قائنات (پایتخت زرشک و زعفران دنیا) تهیه میشه، می‌تونید به لینک https://bagheiran.com/products/saffron/ مراجعه کنید.
   💚

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *