راهنمای خرید

زعفران سرگل چیست؟ (انواع سرگل زعفران و کاربردهای آن)

زعفران سرگل چیست

زعفران سرگل چیه؟ چرا تقلب توی این زعفران رایج‌تره؟ چیکار کنیم که زعفران سرگل تقلبی تهیه نکنیم؟ آیا سرگل، بهترین نوع زعفرانه؟ اسم‌های دیگه زعفران سرگل چیه؟

در این مقاله سعی کردیم به رایج‌ترین سوالات شما همراهان عزیز باغ ایران، پیرامون اینکه زعفران سرگل چیست و چه کاربردهایی دارد پاسخ دهیم. همچنین چنانچه هرگونه سوالی باقی ماند، لطفا در نظرات همین پست بپرسید تا پاسخ دهیم. 💚

فهرست مطالب

زعفران سرگل چیست؟

به بخش انتهایی رشته‌های قرمز زعفران یا همان بخش انتهایی کلاله که طی فرآیند فرآوری جداسازی می‌گردد و سفیدی در آن دیده نمی‌شود، زعفران سرگل می‌گویند. به این دلیل به آن زعفران سرگل یا زعفران ممتاز می‌گویند که از بالاترین قسمت رشته زعفران تهیه شده است.

زعفران سرگل با نام‌های زعفران سرقلم، زعفران سرریشه، زعفران ممتاز هم شناخته می‌شود.

چرا زعفران سرگل با نام زعفران ممتاز هم شناخته می‌شود؟

زعفران سرگل چون از بخش انتهایی کلاله تشکیل شده، از کیفیت و مرغوبیت بسیار خوبی برخوردار است.

در حقیقت بخش انتهایی رشته قرمز رنگ زعفران پهن، عریض و از قدرت رنگ‌دهی و مرغوبیت عالی برخوردار است به این علت به زعفران سرگل، زعفران ممتاز می‌گویند.

زعفران ممتاز با نام زعفران ممتاز قائنات معروف و مشهور شده است.

ویژگی‌های زعفران سرگل چیست؟

  • کلاله‌ها از همدیگر جدا و رشته‌ها فاقد چسبندگی هستند.
  • رشته‌های سفید زعفران در آن دیده نمی‌شود.
  • دارای رشته‌های ضخیم و نسبتا صاف و یکدست است.
  • ظاهری خوش‌رنگ و زیبا دارد.
  • با توجه به شکستگی کلاله‌ها، امکان تقلب در این نوع زعفران بیشتر است. برای آشنایی بیشتر درخصوص روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلب، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع تقلب در زعفران و تشخیص زعفران اصل را بخوانید.
  • زعفران سرگل درجه یک دارای شکستگی و نرمه کمتری هست. اگر زعفرانی می‌خواهید که هیچگونه شکستگی نداشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم زعفران نگین باغ ایران را امتحان کنید. برای آشنایی با تفاوت میان این دو نوع زعفران پیشنهاد می‌کنیم پست تفاوت زعفران سرگل و نگین را بخوانید.

اگه زعفران 100% اصل لازم داری، ما از قلب پایتخت زعفران جهان (شهرستان قائنات)، بهترین زعفران رو مستقیما از کشاورز با تضمین کیفیت و گارانتی برات ارسال می‌کنیم.. سوالی داری همین الان بپرس 09021026927 💚

کاربردهای زعفران سرگل چیست؟

زعفران سرگل ازجمله انواع پرفروش زعفران هست و زعفران سرگل درجه یک، مناسب برای صادرات است.

زعفران سرگل در بین انواع مختلف دیگر زعفران از جمله، زعفران پوشال، دختر‌پیچ و زعفران سفید از قدرت رنگ‌دهی مطلوب برخوردار بوده و با توجه به  قیمت مناسب آن، اغلب برای مصارف آشپزی و خانگی استفاده می‌شود.

احتمالا اکنون این سوال برایتان پیش می‌آید که دیگر زعفران‌های موجود در بازار چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارند. اگر با سایر انواع زعفران آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع زعفران را بخوانید.

زعفران سرگل چگونه تهیه می‌شود؟

زعفران سرگل از الک کردن زعفران پوشال و دسته (زعفران دخترپیچ) حاصل می‌‌گردد.

یکی از ویژگی‌های اصلی زعفران سرگل این است که اثری از سفیدی (خامه) در آن دیده نمی‌شود و از رشته‌های قرمز رنگ و یکدست کلاله زعفران تشکیل شده است.

در جریان الک و جداسازی کلاله از خامه ممکن است شکستگی و نرمه زعفران در آن دیده شود که بسته به شکستگی رشته‌های کلاله زعفران سرگل درجه‌بندی می‌گردد.

نحوه قیمت گذاری زعفران سرگل

قیمت زعفران سرگل بر اساس میزان نرمه و یا شکستگی موجود در زعفران تعیین می‌گردد.

می‌توان گفت قیمت زعفران سرگل، حد واسط قیمت زعفران‌ پوشال و زعفران نگین است. (اگر با زعفران پوشال آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌شود مقاله زعفران پوشال چیست را مطالعه بفرمایید)

قیمت زعفران سرگل، از قیمت زعفران‌های دسته، پوشال و زعفران سفید بیشتر؛ و از قیمت زعفران نگین کمتر است.

زعفران سرگل به مراتب کیفیت و مرغوبیت بیشتری نسبت به انواع دیگر زعفران نظیر زعفران پوشال، دسته و زعفران سفید دارد. البته همانطور که در پست انواع زعفران بیان شده است، هر زعفران کاربرد خاص خود را دارد.

چگونه زعفران سرگل درجه یک تهیه کنیم؟

همانگونه که پیشتر گفتیم امکان تقلب در زعفران سرگل زیاد است، چون فاقد ریشه و سفیدی زعفران بوده و در نتیجه امکان مخلوط مواد دیگر در آن نسبت به سایر زعفران‌ها بیشتر است.

اول اینکه پیشنهاد می‌کنیم هر زمان که قصد خرید زعفران داشتید، حتما مقاله راهنمای خرید زعفران را در سایت باغ ایران بخوانید.

دوم اینکه باغ ایران با این هدف راه‌اندازی شده است تا کلیه محصولات باغی و کشاورزی ایران را به‌صورت مستقیم از بهترین کشاورزان و باغداران تامین نماید. برای آشنا بیشتر با رسالت و اهداف ما می‌توانید صفحه درباره ما را مطالعه بفرمایید.

لذا شما می‌توانید با اطمینان 100%، انواع محصولات کشاورزی مانند زعفران، زرشک، عناب، برنج، گردو و… را از فروشگاه باغ ایران تهیه نمایید. کلیه محصولات باغ ایران دارای تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت وجه هستند.

برای تهیه زعفران سرگل اصل قائنات و یا مشاهده قیمت زعفران سرگل، می‌توانید به صفحه خرید زعفران مراجعه کنید.

همچنین لطفا چنانچه نیاز به هرگونه راهنمایی پیرامون زعفران سرگل و یا انواع زعفران داشتید، در نظرات با ما مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهیم.

باغ ایران، حامی زندگی سبز و سالم ایرانیان 💚

🔥 فرصت تخفیف رو از دست نده 🔥

20 هزار تومان تخفیف برای سبدهای بالای 150 هزار تومان. کد تخفیف: topcopon1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *