آشپزی 👩🏻‍🍳

تاریخ انقضا زعفران چقدره؟ + نکاتی برای افزایش ماندگاری

تاریخ انقضا زعفران

زعفران را تا چه زمانی می‌توانیم نگهداری کنیم؟ آیا زعفران خراب میشه و تاریخ انقضا داره؟ چه کارهایی برای افزایش ماندگاری زعفران باید انجام داد؟

برای اینکه پاسخ و نکات ارزشمندی در این خصوص بدانید، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 💚

تاریخ انقضا و مدت ماندگاری زعفران چقدر است؟

مهم است بدانید که زعفران نسبت به نور، حرارت، اکسیژن و رطوبت حساس است.

درواقع زعفران دارای اسانس‌های فرار بوده و وقتی در معرض نور، حرارت و رطوبت زیاد قرار گیرد ترکیبات آن تجزیه شده و از حالت طبیعی خود خارج می‌شود و مرغوبیت، رنگ و عطروطعم خود را از دست می‌دهد. پس نکته مهمی که باید بدانید این است که شرایط نگهداری، روی مدت‌زمان ماندگاری زعفران بسیار اثرگذار است.

بسته به شرایط و وضعیت نگهداری، نوع بسته‌بندی، رعایت نکات علمی و سایر شرایط می‌توان حداکثر تا 5 سال زعفران را نگهداری کرد.

چنانچه یکی از فاکتورهای نگهداری لحاظ نگردد، طبیعی است که کیفیت زعفران کاهش پیداکرده و مدت ماندگاری آن کمتر خواهد شد.

حال اصول نگهداری زعفران هم که رعایت شود به‌طور طبیعی پس از گذشت حداکثر 5 سال رنگ زعفران تغییر خواهد کرد و عطروطعم اولیه را دیگر نخواهد داشت.

هرچقدر عمر زعفران می‌گذرد، عطر آن تندتر، میزان شکنندگی کلاله‌ها بیشتر و رنگش تیره‌تر می‌شود.

مجدد تأکید می‌کنیم که اگر زعفران در شرایط مطلوب نگهداری نشود، زودتر از 5 سال می‌تواند عطر، رنگ و بسیاری از خواص خود را از دست دهد و می‌توان گفت تاریخ انقضای زعفران، تابعی است از شرایطی که در آن نگهداری می‌شود.

اما شرایط مناسب نگهداری زعفران چیست و چگونه می‌توان ماندگاری زعفران را افزایش داد؟

اگه زعفران 100% اصل لازم داری، ما از قلب پایتخت زعفران جهان (شهرستان قائنات)، بهترین زعفران رو مستقیما از کشاورز با تضمین کیفیت و گارانتی برات ارسال می‌کنیم.. سوالی داری همین الان بپرس 09021026927 💚

نکاتی برای افزایش ماندگاری زعفران

پیش از آنکه به مبحث افزایش مدت‌زمان نگهداری زعفران بپردازیم، مایلیم توجهتان را به سه موضوع زیر جلب نماییم.

 • زعفران را حتماً از فروشگاهی معتبر تهیه کنید تا مطمئن باشید کهنه نیست و یا به خوبی نگهداری شده و به‌دستتان رسیده است. به‌عنوان‌مثال اگر جایی دیدید زعفران روی دیوار فروشگاه نگهداری می‌شود و آن ناحیه مستقیماً در معرض نور خورشید قرار دارد، از آنجا زعفران تهیه نکنید؛ چراکه گفتیم زعفران دارای اسانس‌های فرار است و یکی از عواملی که باعث کاهش ماندگاری خواص زعفران می‌شود نور هست.
 • حتماً زعفرانی تهیه کنید که دارای کیفیت، عیار و مرغوبیت بالایی است. زعفران‌های باکیفیت پایین‌تر نسبتاً می‌توانند زودتر تحت تأثیر شرایط، خواص خود را از دست بدهند. بهترین زعفران جهان ازنظر عیار زعفران و کیفیت، زعفران قائنات است که در شهرستان قائن واقع در استان خراسان جنوبی کشت می‌شود. این شهر، به سرزمین طلای سرخ و پایتخت زعفران و زرشک جهان مشهور است و در تمام دنیا، مرغوب‌ترین زعفران را زعفران قائنات می‌دانند.
 • زعفران را در حد نیاز تهیه کنید تا همواره زعفران نو و پرخاصیت داشته باشید. پیشنهاد ما این است که در حد مصرف ماهانه و یا سالانه خود زعفران درجه یک را تهیه کنید تا همواره به زعفران همان سال دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید با مراجعه به بخش خرید اینترنتی زعفران اصل در فروشگاه باغ ایران، همواره به زعفران امسالی در وزن‌ها و بسته‌بندی‌های مختلف دسترسی داشته باشید.

در ادامه به عوامل مهمی که در پایداری رنگدانه‌ها، عطر و طعم زعفران موثرند می‌پردازیم.

رطوبت مناسب برای نگهداری زعفران

رطوبت استاندارد و مناسب برای زعفران بین 10 تا 12 درصد است. طول مدت ماندگاری و حفظ کیفیت در زعفران با رطوبت ارتباط مستقیم دارد. به‌عبارت‌دیگر اگر زعفران در شرایط رطوبتی بالاتر از حد استاندارد قرار گیرد مدت‌زمان نگهداری آن کوتاه‌تر خواهد بود.

مطالعات محققین نشان داده است که بیشترین پایداری رنگ‌دانه‌ها و حفظ کیفیت و مرغوبیت زعفران در شرایط رطوبتی بین 5 الی 23 درصد است. رطوبت نسبی بین 57 تا 75 درصد کمترین حالت پایداری رنگ‌دانه‌ها است و این رطوبت، باعث تجزیه پیکروکروسین، کروسین و… شده که درنتیجه باعث کاهش مدت ماندگاری و کاهش کیفیت و مرغوبیت زعفران می‌گردد. لذا زعفران باید در شرایطی قرار گیرد که از انتقال و جذب رطوبت به آن جلوگیری شود.

دما و تاثیرگذاری در ماندگاری زعفران

افزایش درجه حرارت و دما بر فعل‌وانفعالات شیمیایی زعفران تأثیر می‌گذارد. افزایش دما و حرارت باعث افزایش فرآیند اتو اکسیداسیون در ترکیبات و مواد مؤثر موجود در زعفران شده و درنتیجه موجب کاهش کیفیت زعفران می‌گردد.

اکسیژن و ارتباط آن با انقضای زعفران

غلظت اکسیژن در محیط نگهداری زعفران باعث اکسیداسیون و تجزیه رنگ و کاهش عطروطعم زعفران شده و از کیفیت و مرغوبیت زعفران کاسته می‌شود.

پس اگر زعفران زیاد در معرض اکسیژن باشد، ماندگاری آن کم خواهد شد.

باید زعفران را در ظروف سربسته و محکم نگهداری کنید تا کمتر در معرض اکسیژن باشد.

نور و کاهش ماندگاری زعفران

برای افزایش مدت ماندگاری زعفران باید آن را دور از نور مستقیم خورشید و سایر نورها نگهداری کنید.

چنانچه زعفران در معرض نور قرار گیرد، نور باعث افزایش روند اکسیداسیون چربی‌ها و از بین رفتن ویتامین‌ها و کاهش عطروطعم زعفران می‌گردد و درنتیجه از مرغوبیت آن کاسته شده و قدرت ماندگاری زعفران کاهش پیدا می‌کند.

پس حتماً زعفران مصرفی خود را دور از نور مستقیم نگهداری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نگهداری زعفران را نیز مطالعه کنید تا با نکات بیشتری برای افزایش ماندگاری زعفران آشنا شوید.

اگر تاریخ انقضا زعفران گذشته باشد، چه می‌شود!؟

این بخش را به نقل از یک مقاله انگلیسی زبان، شرح می‌دهیم.

منظور از تاریخ انقضا، تاریخی است که روی بسته زعفران نوشته شده است. تا زمانی که زعفران در شرایط مناسبی نگهداری شده باشد و نشانه‌ای از خرابی در آن دیده نشود، می‌توانید از آن استفاده کنید.

تنها خطری که زعفرانی که تاریخ مصرف آن گذشته باشد دارد، این است که رنگ، عطروطعم قوی ندارد و البته خواص آن هم احتمالا بسیارکم خواهد بود.

درواقع به زبان ساده‌تر می‌توان گفت زعفران فاسد و منقضی نمی‌شود، بلکه مدت‌زمان ماندگاری دارد که پس‌ازآن خاصیت‌ها و دیگر ویژگی‌های خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد.

جمع‌بندی

زعفران هم مانند هر ماده غذایی دیگر دارای تاریخ انقضا یا بهتر است بگوییم دارای تاریخ ماندگاری هست، منتها این تاریخ‌مصرف بنا به شرایط می‌تواند بسیار متغیر باشد.

اگر زعفران در شرایط ایدئال نگهداری شود، حداکثر تا 5 سال می‌توان آن را مصرف کرد.

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله فواید زعفران را نیز مطالعه کنید تا بیشتر با خاصیت‌های این گیاه دارویی ارزشمند آشنا شوید.

همچنین توصیه می‌کنیم با تهیه غذاهای زعفرانی، شیر زعفران، دمنوش زعفران، چای زعفران و… زعفران را بیشتر وارد سیستم غذایی خود کنید تا از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

🔥 فرصت تخفیف رو از دست نده 🔥

20 هزار تومان تخفیف برای سبدهای بالای 150 هزار تومان. کد تخفیف: topcopon1

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “تاریخ انقضا زعفران چقدره؟ + نکاتی برای افزایش ماندگاری

 1. راحله گفت:

  ممنووون همیشه سوال بود برام زمان مصرف زعفران و ماندگاریش چقدره
  پستاتون خیلی به کارم اومدن مجدد ممنونم

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام
   خدا رو شکر که مفید بوده و استفاده کردید 🙂

 2. فرزانه رئوف گفت:

  چه جالب نمی دوستم مدت نگهداری زعفران اینقدر طولانیه

  1. باغِ ایران گفت:

   سلام و عرض ادب
   وقتتون بخیر
   بله با رعایت جوانب مختلف میشه زعفران رو حتی تا 5 سال هم نگهداری کرد، اما بهتره همواره به حد نیاز تهیه کنید و پس از مصرف زعفران تازه و امسالی تهیه کنید تا خیالتون راحت باشه از بیشترین خواص این گیاه دارویی بهره‌مند میشین.
   با آرزوی سلامتی و تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *